Goodyear i ThinkYoung ogłosili własnie, że student Politechniki Śląskiej, 23-letni Artur Ząbczyk, wygrał pierwszą edycję ogólnoeuropejskiego konkursu ThinkGoodMoblity Challenge.

Nagrodzony System Zarządzania i Odzyskiwania (Management and Recovery System, w skrócie MaRS), pozwala na odzyskiwanie wszystkich form energii wytwarzanej przez samochód (m.in. cieplnej, i kinetycznej), by wykorzystać je dla podtrzymania “funkcji życiowych” pojazdu np. w trakcie postoju. Ponadto, MaRS zbiera w czasie rzeczywistym informacje od wszystkich użytkowników ruchu w zakresie utrudnień na drodze, prędkości czy sygnalizacji świetlnych, w celu zoptymalizowania wykorzystania zgromadzonej wcześniej energii.

“Jestem podekscytowany wygraną w pierwszym ThinkGoodMoblity Challenge” - mówi Ząbczyk. “To daje mojemu pokoleniu szansę dzielenia się swoimi pomysłami wykorzystania odnawialnych źródeł energii, z pozytywnym wpływem dla środowiska i społeczeństwa.”

“Pomysł Artura wyróznił się wyrafinowaniem i potencjałem realnej implementacji. Wykorzystując istniejące technologie, stworzył system, który w znaczący sposób zwiększa wydajność zarówno kierowcy, jak i środowiska. MaRS może spowodać, że za sprawą radykalnej redukcji emisji i kosztów, podrózowanie w miastach w ciągu kilku lat zmieni się nie do poznania.” - mówi Carlos Cipollitti, dyrektor generalny i członek komisji Goodyear Innovation Center z siedzibą w Luksemburgu.

Pomysł Ząbczyka został wybrany spośród 73 aplikacji z całej Europy. W komisji zasiadali profesorowie z najlepszych europejskich uniwersytetów, innowatorzy transportu i specjaliści branży motoryzacyjnej.

 

Źródło: Mototarget