Takie rzeczy tylko w Tokio - mieście w którym można korzystać z transportu za pomocą trójkołowych, elektrycznych i-Roadów. Teraz te pojazdy komponują własną muzykę, generowaną przez urządzenie Sound-X, które przetwarza sygnały z systemów elektronicznego sterowania.

Jak to działa? Urządzenie Sound-X przetwarza na dźwięki sygnały z elektronicznych systemów, wspomagających kierowanie pojazdem. Muzyka elektroniczna generowana przez Sound-X ma uprzyjemnić mieszkańcom Tokio jazdę i-Roadem. Wrażenie jest tym większe, że dzięki przetwarzaniu w czasie rzeczywistym muzyka doskonale zgrywa się z ruchami pojazdu.

Sound-X wykorzystuje sygnały magistrali CAN, która obsługuje wszystkie urządzenia elektroniczne w samochodach. Należą do nich elektroniczne sterowanie silnika i skrzyni biegów, wspomaganie kierownicy, systemy bezpieczeństwa, system multimedialny i nawigacja, a także wszystkie elektryczne regulatory zwiększające komfort, takie jak elektryczne szyby i lusterka, centralny zamek, czujniki deszczu czy siłowniki siedzeń. CAN wykorzystywany jest także w diagnostyce do odczytu parametrów pojazdu oraz do komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi, np. smartfonem.

Toyota i-Road to niewielki pojazd elektryczny, przypominający w pełni zabudowany motocykl. Łączy te zalety samochodów i motocykli, które najbardziej sprawdzają się w mieście. Jest wąski i zwrotny jak jednoślad, ale zapewnia stabilność, bezpieczeństwo oraz izolację od deszczu, spalin i hałasu. Trójkołowe podwozie dostarcza wyjątkowych wrażeń z jazdy, dzięki kontrolowanemu elektronicznie przechylaniu się na zakrętach. Cztery i-ROAD-y zajmują na parkingu tyle miejsca, co jeden samochód.

W kwietniu 2015 roku został uruchomiony program pilotażowy Open Road Project, który testuje wykorzystanie innowacyjnego systemu komunikacji miejskiej Toyota Ha:mo w ramach istniejącego już systemu komunikacji w Tokio. Najważniejsze elementy Ha:mo to integracja transportu masowego z wynajmem samochodów na minuty, czyli car-sharingiem, wprowadzenie do niego pojazdów elektrycznych Toyota i-Road oraz system informatyczny, umożliwiający planowanie podróży środkami transportu publicznego i rezerwowanie pojazdów przez mobilną aplikację.