Podczas Tygodnia Designu w Mediolanie zostanie zaprezentowany koncepcyjny samochód o nazwie Setsuna. Nadwozie tego roadstera i wiele innych części wykonano z drewna. To nawiązanie do japońskiej tradycji wykonywania z drewna przedmiotów i budynków bez użycia gwoździ.

Nadwozie konceptu Setsuna (jap. „chwila”), składa się z drewnianych paneli, które można z łatwością demontować. Sylwetka przypomina włoskie motorówki marki Riva. Projektanci użyli japońskiego cedru do produkcji zewnętrznych paneli i japońskiej brzozy do konstrukcji ramy. Podłoga została wykonana z wiązu, a kierownica z cyprysu. Wszystkie elementy połączono zgodnie z zasadami tradycyjnej japońskiej stolarki okuriari, która nie wymaga użycia gwoździ ani śrub. Elementy trzymają się razem, dzięki umiejętnie połączonym wklęsłościom i wypukłościom. Części mechaniczne z aluminium i skórzane pokrycia kontrastują z drewnem. Drewniany kokpit zdobi stuletni licznik.

Setsuna została tak skonstruowana, żeby mogło ją prowadzić nawet dziecko. Służą temu między innymi regulowane fotel i pedały. Auto rozpędza się do 45 km/h dzięki silnikowi elektrycznemu. Sześć 12-voltowych baterii zapewnia zasięg 25 km.

Setsuna powstała dzięki wyobraźni i umiejętnościom inżynierów Kenji Tsuji i Kota Nezu ze studia Znug Design. Ta sama para 3 lata temu stworzyła koncepcyjną Toyotę Camatte, pokazaną podczas Tokyo Toy Show. Podczas Tygodnia Designu Toyota chce zebrać opinie jak największej liczby osób: projektantów, ekspertów w dziedzinie designu i publiczności. Nietypowy projekt roadstera posłuży firmie do opracowywania przyszłych projektów seryjnych samochodów.

Tydzień Designu w Mediolanie potrwa od 12 do 17 kwietnia. Toyota Setsuna będzie jednym z ciekawszych eksponatów tej prestiżowej imprezy.